עלמה (העמותה למען הזקן בנוף הגליל), ועידת התביעות והקרן למורשת הכותל המערבי חברו יחדיו להגשים חלום לעשרות ניצולי שואה מנוף הגליל. בזמן המלחמה מרבית הניצולים לא זכו לחגוג בר/בת מצווה.

ברי המזל ציינו את המאורע באופן מצומצם בלבד. היה זה יום המסע הראשון לו זכו ניצולי שואה ממרכז יום הסב סנטר וממועדון נישא לניצולי שואה ומועדון מופת, לניצולי שואה דוברי רוסית, כולם בהפעלת עלמה העמותה למען הקשיש בנוף הגליל. הם יצאו מלווים בבני משפחה, אנשי צוות ונערים בשנת שרות של הצופים.

הייתה זו התארגנות לוגיסטית לא פשוטה להוציא עשרות קשישים ליום שלם בירושלים. חלקם מוגבלים, רובם מלווים במלווים אישים, אך המאמץ היה כדאי הייתה זו חוויה מרגשת, ומצמררת שלא תשכח. עם הגעתם של שני האוטובוסים לכותל הם התקבלו בצהלה וריקודים על ידי הצוות המארגן זהבה ופנחס, שליוו אותם במשך כל היום.

תזמורת מרקדת ובה מספר נגנים ליוותה את הזקנים אל רחבת הכותל בצלילי מוזיקה יהודית אותנטית. חיילי צהל ועמם חזן, הצטרפו בשירה סוחפת, והשמחה הייתה גדולה. בכותל, הגברים בהובלת מדריכי הקרן למורשת הכותל ערכו טקס בר מצווה ייחודי, חלקם לראשונה זכו ללמוד כיצד להניח תפלין כהלכה.

הטקס היה מרגש עד דמעות. הקשישים תארו התעלות רוחנית וחוויה עוצמתית חד פעמית שזכו לחוות. הנשים במקביל צפו בסרט תלת מימד חוויתי ולאחריו חוו טקס בת מצווה מרגש יחד עם מדריכות הקרן.

תפילה המלווה בהדלקת נרות וקבלת תעודה אישית. בסיום הטקס קבלה כל אישה זוג פמוטים במתנה שהוקדשו להן ע"י ילדות בנות מצוה שחגגו בת מצוה בכותל בשנה האחרונה. הטקסים עוררו בניצולים זיכרונות ילדות שנדחקו מבית אמם. בסיומם של הטקסים התכנסו כולם לאירוע מרכזי באולם הכותל.

את החוגגים קיבלו שוב באולם מקושט וחגיגי בתזמורת וריקודים ושמחה. הניצולים הוזמנו לארוחת צהריים טעימה ומגוונת כיד המלך. הצוות, המלווים וכמובן הניצולים זכו לחוויה מתקנת, לאירוע ייחודי מעורר כבוד והשראה. ניתן היה לראות שכל מי שנטל חלק בהכנתו והוצאתו עשו זאת מתוך תחושת שליחות עמוקה. זה היה רק הסבב הראשון בעוד 3 שבועות יזכו עוד ניצולים בנוף הגליל ליום נוסף בירושלים.

 

Tags: ,